czwartek 19 Wrz 2019
Drukuj

Berneński pies pasterski

 

Pochodzenie rasy:  Szwajcaria – kanton Berno

 

Charakter – berneńczyk jest psem łagodnym, ciepłym, cierpliwym i wyrozumiałym wobec innych zwierząt, ludzi, a szczególnie wobec  dzieci.

Podobnie jak dzieci mają sporo wrażliwości i empatii.

Berneńczyki są w zasadzie „przyjaciółmi całego świata”.

Wierność berneńczyka jest zdumiewająca, a tęsknota za człowiekiem ogromna.

Najlepiej czują się, gdy obok nich jest ich pan, lub jak przystało na psy pasterskie; „stado”, które mogą doglądać.

  

O Rasie – jeden z twórców rasy, profesor Albert Heim, napisał kiedyś:

 

„Moim zdaniem dobry berneński pies pasterski, jest poprzez swe proporcje, przez symetrię, przez swe eleganckie kolory i ich miłe dla oka rozłożenie na sylwetce, najpiękniejszym psem, jakiego tylko można sobie wyobrazić.

Wiele innych ras bywa przez swe właściwości interesujące, ładne lub miłe dla oka, ale berneński pies pasterski jest – może przez swą normalność – doskonały pod każdym względem.

Nie jest  wąsko wyspecjalizowany, aż do jednostronności, we wszystkich swych cechach jest harmonijny i przez to absolutnie wszechstronny, jako pies domowy.

Berneńczyk jest psem dość czujnym, choć nie rozszczekanym, zauważa wszystko, co dzieje się w jego polu widzenia i daje dowody najwyższej inteligencji i rozwagi.

Jest bardzo przywiązany do człowieka, miły, wierny i jak wszystkie psy pasterskie, wyzbyty jakiegokolwiek fałszu czy podstępu.

Jest odważny i nieustraszony, ale nigdy agresywny.

Wszystkie te cechy rasy ukształtowane zostały w ciągu wielu lat praktycznej hodowli, są to typowe dla rasy i w najwyższym stopniu dziedziczne.”