sobota 21 Wrz 2019
Drukuj

Możemy się wiele nauczyć, słuchając wypowiedzi osóbz autyzmem

Wiele z nich upublicznia swoje doświadczenia, co daje nam większy wgląd w ich sposób postrzegania świata.   Znane są przekazy Temple Grandin, Donny Wiliams, Dietmara Zöllera i wielu, wielu innych. Ich wypowiedzi ukazują szczególnie wyraziście problemy osób dotkniętych autyzmem.

Drukuj

Temple Grandin

 

W swoim życiu dostrzegam wielką wartość i znaczenie, dlatego nie pragnę być wyleczona z bycia sobą.

Jeśli chcesz mi pomóc, nie staraj się dopasować mnie do swojego świata.

Potraktuj mnie z należytą godności, porozmawiajmy na moich warunkach.

Zrozum, że jesteśmy dla siebie wzajemnie jednakowo obcy...

Drukuj

Donna Wiliams

 

..."Dana mi była możliwość zewnętrznego kontaktu z własnym ciałem, dzięki wzrokowi i słuchowi podpowiadającemu, gdzie się ono znajduje. Jednak wywodzące się z wewnątrz ciała czucie miało u mnie - podobnie jak wszystko inne - przeważnie jednostronny charakter.

 

Jeżeli dotykałam mojej nogi, czułam ten dotyk albo w dłoni albo w nodze, ale nigdy w obu równocześnie. Odczuwanie całego mojego ciała było jak gdyby rozbite na odłamki. W danym momencie byłam wyłącznie ramieniem, nogą lub nosem. Czasami jakaś część mojego ciała była ogromnie żywa, ale ta aktywna cząstka spojona była z czymś równie drewnianym i martwym jak noga od stołu. Różnica ograniczała się wyłącznie do temperatury i rodzaju powierzchni."

Drukuj

Donna Wiliams.  Czym autyzm jest dla mnie.

 

"Autyzm jest czymś, czego nie mogę widzieć.

Nie pozwala mi znaleźć i użyć moich własnych słów wtedy, gdy tego chcę.

Albo powoduje, że używam wszystkich tych słów i głupich rzeczy, których nie chcę mówić.

Drukuj

Luke Jackson

 

Ludzie bez ustanku zwracają mi uwagę, że stoję zbyt blisko i wciąż za nimi chodzę, ale trudno jest domyślić się, kiedy należy za kimś chodzić i podtrzymywać rozmowę, a kiedy rozmowa jest skończona i należy ich zostawić w spokoju.

Źródło: Jackson, L. (2002) Freaks, Geeks and Asperger Syndrome, London: Jessica Kingsley Publishers.

Drukuj

Wendy Lawson

 

Wymagam porządku, nieustannie czuję potrzebę segregowania i układania ubrań, mebli, zastawy stołowej itd. Gdy rzeczy nie znajdują się we właściwych miejscach, to nie wiem co zrobić, kiedy przejść do następnej części rozmowy, wymyślić jaki jest następny etap wykonywania danej czynności i tak dalej.

Drukuj

Sainsbury

 

Wiele osób z autyzmem porównuje siebie do kosmitów – pewna kobieta w błyskotliwy sposób opisuje autyzm jako „syndrom wylądowania na niewłaściwej planecie”.

 

Niektórzy, nieustannie dezorientowani nielogicznym zachowaniem innych ludzi, dostrzegają bratnią duszę w panu Spocku.