sobota 21 Wrz 2019
Drukuj

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia. U dzieci dotkniętych autyzmem występują objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich sferach rozwoju.

Należy pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń.

Autyzm jako całościowe zaburzenie rozwoju i wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania dziecka, powodując poprzez to zaburzenia więzi, kontaktu i relacji społecznych. Dzieci z autyzmem mają trudności w inicjowaniu i podtrzymaniu rozmowy, większości dzieci jest niemówiąca, ma kłopot z komunikacją niewerbalną.

Drukuj

Życie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD)

 

- Ten sam świat, inne sposoby postrzegania -

 

Czym są zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) to pojęcie używane w odniesieniu do osób, które charakteryzują się pewnym zestawem cech związanych ze zdolnością do komunikacji.

Zaburzenia te mogą objawiać się w rozmaitych formach i stopniach natężenia i występują niezależnie od zdolności intelektualnych.

Drukuj

10 rzeczy o których chciałoby Ci powiedzieć dziecko z autyzmem

 

Przede wszystkim jestem dzieckiem. Mam autyzm. Nie jestem „autystyczny”

Autyzm to jeden z aspektów mego charakteru. Nie określa mnie jako człowieka.

Ja jestem dzieckiem i cały czas się rozwijam.

Ani ty, ani ja nie możemy wiedzieć, na co mnie będzie stać w przyszłości. Jeżeli będziesz mnie określał za pomocą jednej właściwości, może się okazać, że zaniżysz moje możliwości.

Kiedy poczuje, że we mnie nie wierzysz, nie wierzysz, że mogę to zrobić, wówczas powstanie we mnie wątpliwość: po co w ogóle próbować?